Dla kogo
jest ten kurs?

Model scoringowy jest stosowanym przez instytucje finansowe systemem oceny pozwalającej na przewidzenie, na ile dany klient spłaci w przyszłości swoje zobowiązanie kredytowe. Narzędzie to jest powszechnie stosowane w departamentach
ryzyka kredytowego w bankach oraz firmach pożyczkowych i leasingowych.

Z naszego szkolenia skorzystają wszyscy specjaliści, którzy na co dzień zajmują się budowaniem, monitorowaniem oraz. walidowaniem modeli scoringowych. Do udziału zapraszamy jednak nie tylko analityków ryzyka kredytowego, ale też profesjonalistów, którzy dopiero chcą rozpocząć tworzenie modeli scoringowych lub są zainteresowani zrozumieniem sposobu ich działania oraz budowy.

W trakcie szkolenia będziemy pracować na darmowym systemie R, dzięki czemu nabędziesz praktyczne umiejętności niezależne od komercyjnego oprogramowania. Wiedza ta będzie dla Ciebie przydatna nawet jeśli na co dzień nie korzystasz tego narzędzia, skoncentrujemy się bowiem na najlepszych praktykach, których efekty można uzyskać stosując także inne rozwiązania.

Szkolenie ma charakter praktyczny, dlatego wszystkie ćwiczenia w trakcie sesji będziesz wykonywać na komputerze.

Umiejętności, które nabędziesz w trakcie kursu
Zrozumienie wszystkich etapów budowy systemu scoringowego

W trakcie szkolenia poznasz wszystkie etapy procesu budowy takiego modelu: od zbierania i przygotowania danych, po wybór cech i wyznaczenie punktów scoringowych, monitorowanie oraz ocenę jakości działającego systemu. Opowiemy Ci, jak przygotować dane i omówimy metody statystyczne stosowane w budowie kart scoringowych.

Budowa Twojego modelu scoringowego

Nawet jeśli dopiero zaczynasz przygodę z credit scoringiem, to po naszym szkoleniu będziesz wiedzieć, jak stworzyć swój pierwszy model scoringowy. A jeśli już pracujesz z modelami, to podpowiemy Ci, jak ocenić oraz udoskonalić ich sposób działania. Zdradzimy Ci też, jak radzić sobie z brakiem informacji o wnioskach odrzuconych oraz odpowiemy na wszystkie inne pytania, które pojawią się w trakcie sesji.

Pogłębienie Twojej znajomości R

Dzięki pracy w systemie R, po zakończeniu naszego szkolenia możesz kontynuować pracę na swoich danych w tym narzędziu. Otrzymasz też od nas obszerne materiały i skrypty, które umożliwią Ci dalszy samodzielny rozwój. Z czasem przygotujesz swój własny warsztat do budowy modeli z metodami dostosowanymi do specyfiki Twoich portfeli kredytowych.

Plan szkolenia

Rozpoczynając od zbudowania fundamentów teoretycznych, nasz kurs szybko przechodzi do praktycznych aspektów związanych z budową, monitorowaniem i oceną jakości działającego systemu:

● Przegląd etapów kompletnego procesu budowy systemu scoringowego.
● Analiza i przekształcenia cech do budowy systemu scoringowego.
● Regresja logistyczna: podstawy teoretyczne i praktyka.
● Metody wyboru cech do budowy modelu.
● Sposoby oceny jakości systemu scoringowego.
● Uwzględnienie wniosków odrzuconych (reject inference).

Powyższa agenda to zarys ramowy, a finalny plan szkolenia jest zawsze dostosowywany do indywidualnych potrzeb uczestników.